Ziemiórki w kwiatach domowych – poznaj sposób jak z nimi walczyć

0
571

Ziemiórki najczęściej przynosimy do domu z nowo zakupionymi roślinami i z podłożem. Jeśli trafią na dobre warunki do rozwoju, zadomowią się i będą się mnożyć, a nasze błędy w podlewaniu i pielęgnacji mogą tę sytuację istotnie pogorszyć.

Ziemiórki są owadami, które mimo niewielkich rozmiarów mogą skutecznie zaszkodzić naszym kwiatom domowym. Maleńkie muszki pojawiające się wokół roślin doniczkowych to znak, aby dokładnie przyjrzeć się roślinom i wziąć pod lupę podłoże, w którym rosną. Ziemiórkom niewątpliwie sprzyja ciepło w pomieszczeniach i nadmierna wilgotność podłoża, a objawami ich żerowania jest żółknięcie, brązowienie i stopniowe zamieranie roślin.

DZISIAJ GRZEJE:  Trąba powietrzna nad Polską. Wiele dachów zerwanych

Jak zwalczyć Ziemiórki – porady

Ziemiórki, czyli larwy owadów, które mogą zniszczyć rośliny w doniczkach, to dość uciążliwy problem. Oto kilka metod, które mogą pomóc w walce z nimi:

  1. Właściwe nawadnianie: Ziemiórki rozwijają się w wilgotnym podłożu, dlatego ważne jest, aby nie przesadzać z podlewaniem. Pozwól glebie lekko przeschnąć między podlewaniami.
  2. Zastosowanie pułapek: Możesz użyć żółtych pułapek lepowych, które przyciągają dorosłe osobniki i pomagają w ich kontroli.
  3. Czyszczenie doniczek: Regularne usuwanie martwych liści i innych resztek organicznych z powierzchni gleby może pomóc w ograniczeniu miejsc, gdzie larwy się rozwijają.
  4. Naturalne drapieżniki: Wprowadzenie naturalnych drapieżników, takich jak nicienie (np. Steinernema feltiae) lub larwy biedronek, może pomóc w kontrolowaniu populacji ziemiórek.
  5. Podłoże i mieszanki: Używanie podłoża o dobrej przepuszczalności lub mieszanie gleby z piaskiem może pomóc w zmniejszeniu wilgotności, co utrudnia rozwój larw.
  6. Ziemia aktywna: Można też stosować ziemię aktywną lub perlity, które pomagają w kontrolowaniu wilgotności gleby.
  7. Insektycydy biologiczne: W niektórych przypadkach można zastosować środki biologiczne, takie jak preparaty na bazie Bacillus thuringiensis, które są skuteczne przeciwko larwom owadów.
DZISIAJ GRZEJE:  Szarlotka na półkruchym cieście.

Domowe sposoby jak zwalczyć ziemiórki

Żółte lepy – latające ziemiórki zwabione żółtym kolorem przyklejają się do pułapki bez możliwości ucieczki. Tabliczki lepowe wtyka się na patyczkach do podłoża, tak aby nie stykały się powierzchnią liści.

Miseczka z wodą, octem i kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń – wabik, który przyciąga muszki octowym zapachem. Płyn do naczyń zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i zwabiona muszka topi się w wodnej pułapce.

DZISIAJ GRZEJE:  Kilka cennych porad jak dbać o grudnika
DZISIAJ GRZEJE:  Paprotka będzie bujnie rosła. Wystarczy jeden trik

Wymiana podłoża z czyszczeniem i kąpielą korzeni – usunięcie starego podłoża z dokładnym oczyszczeniem korzeni. Przed przesadzeniem do nowego podłoża warto wymoczyć korzenie w wodzie z dodatkiem mydła potasowego.

Podlewanie naparem z czosnku – rozgniecioną główkę czosnku należy zalać szklanką gorącej wody. Gdy napar ostygnie, rozcieńczyć go dodatkowym litrem wody i podlać rośliny.

Krótkotrwałe przesuszenie podłoża w celu ograniczenia rozwoju larw ziemiórek nie jest do końca skutecznym sposobem. Larwy ziemiórek w tej sytuacji natychmiast będą szukały pożywienia zawierającego wodę i zaatakują młode korzenie oraz szyjki korzeniowe.

DZISIAJ GRZEJE:  Domowy nawóz do storczyka. Roślina wypuści nowe liście i pięknie zakwitnie
DZISIAJ GRZEJE:  Przecier pomidorowy - zrób go w domu. Oto przepis