Zalewajka to legendarna już zupa, która może w swoim smaku oraz wyglądzie bardzo przypominać żurek. Jest to niezwykle treściwa zupa, która świetnie sprawdzi się w pyszny obiad.
Zalewajka, to pyszna i prosta w przygotowaniu zupa, którą gotujemy bez użycia bulionu. To znakomity posiłek na zabicie dużego głodu. Znakomicie doprawiona – to jej główne cechy. Koniecznie sprawdź ten przepis. Z pewnością posmakuje ona każdemu. Gorąco polecam!
Składniki na zalewajkę – przepis
Aby wykonać zalewajkę potrzebujesz następujących składników:
- 1 litr wody
- 4 nieduże ziemniaki
- 500 ml zakwasu (na żur i żurek, na mące żytniej)
- 150 g podgardla lub słoniny
- 150 g kiełbasy podwędzanej lub boczku wędzonego
- dwie średnie cebule
- 100 g śmietany kwaśnej 18 %
- 3 ząbki czosnku
- garść suszonych grzybów
- 3 łyżki oleju do smażenia lub smalcu
- przyprawy i zioła: łyżka majeranku, 3 listki laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, pół łyżeczki pieprzu, płaska łyżeczka soli
Zalewajka krok po kroku – przepis
Krok 1. W pierwszej kolejności grzyby zalej szklanką gorącej wody i zostaw na godzinę, aby zmiękły.
Krok 2. Większy garnek zacznij nagrzewać na średniej mocy palnika. Dodaj olej lub smalec i przesmażaj na nim słoninę, lub podgardle. Kiedy po kilku minutach zrobią się skwarki, dodaj pokrojoną w kostkę cebulę.
Krok 3. Cebulę ze skwarkami smaż na średniej mocy palnika około 10 minut, aż cebula złapie ładny, rumiany kolor. Po tym czasie dodaj kiełbasę pokrojoną w kostkę. Całość przypraw też trzema listkami laurowymi, trzema ziarnami ziela angielskiego oraz połową łyżeczki pieprzu i płaską łyżeczką soli.
Krok 4. Teraz wlej do garnka litr wody i wrzuć obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki oraz wyjęte z moczenia grzyby.
Krok 5. Zupę przykryj przykrywką i zagotuj. Następnie zmniejsz moc palnika do minimum i gotuj tak zupę pod przykryciem jeszcze 20 minut.
Krok 6. Teraz weź 500 ml zakwasu i wymieszaj go ze śmietaną, pokrojonymi na drobno ząbkami czosnku i łyżką majeranku. Tak przygotowany zakwas bardzo dokładnie wymieszaj, by był jednolity.
Krok 7. Po 20 minutach gotowania zupę ściągnij z gazu. Odczekaj 10 minut i do zupy wlej zakwas z dodatkami. Garnek z powrotem umieść na kuchence. Na najmniejszej mocy palnika gotuj, aż zupa się zagotuje. Powinno to potrwać około 10 minut. Zupa powinna się zagęścić. Kiedy jest gęsta, gotuj jeszcze 2-3 minuty i zdejmij z kuchenki. Gotowe. Życzę smacznego.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>