Kapusta z grochem jest jednym z tych dań, które w moim domu muszą pojawić się na stole podczas kolacji wigilijnej. Kiedyś przygotowywała je moja babcia, potem mama, a teraz ja również zawsze o nim pamiętam. Przepis jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, więc danie zawsze wychodzi obłędne!
Uwielbiam świąteczne dania, dlatego zawsze przygotowuję listę potraw, które podam oraz wynajduję przepis do każdej z nich, tak aby były idealne. Okazuje się jednak, że kapusta z grochem to nie tylko wspaniałe danie, które smakuje całej rodzinie, ale niegdyś miała również wielkie znaczenie w wierzeniach ludowych. Bowiem spożywanie nasion grochu miało chronić ludzi przed chorobami, a w połączeniu z kapustą zapewniało urodzaj.
Kapusta z grochem – składniki, które potrzebujesz:
Wiele osób modyfikuje ten domowy przepis według własnych upodobań, na przykład dodając grzyby – Ty również możesz odpowiednio zmienić go, tak aby smakował Twojej rodzinie. Dla mnie przepis babci jest idealny i kapusta z grochem zawsze jest tak samo pyszna.
- 1 kilogram kapusty kiszonej (ważone po odciśnięciu)
- 500 gram grochu łuskanego suchego (świetnie sprawdzą się połówki)
- 3 średniej wielkości cebule
- 10 łyżek oleju
- Woda – do wymoczenia grochu oraz gotowania kapusty i grochu
- 2 listki laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- Płaska łyżeczka kminku
- Płaska łyżeczka cukru
- Szczypta pieprzu
- Sól do smaku
*Szklanka 250 ml
Kapusta z grochem – przepis krok po kroku:
Groch
Krok 1. W pierwszej kolejności umieść groch w misce i przepłucz kilkakrotnie wodą, tak aby pozbyć się „mętności” wody.
Krok 2. Po kilkukrotnym przepłukaniu ponownie zalej groch zimną wodą, a następnie odstaw na kilka godzin, aby odpowiednio napęczniał. Najlepszym rozwiązaniem będzie zalanie go na dzień przed przygotowywaniem dania, wtedy kapusta z grochem będzie jeszcze lepsza.
Krok 3. Gdy groch już napęcznieje odcedź go na sitku i przepłucz jeszcze raz zimną wodą.
Krok 4. Groch przełóż do średniej wielkości garnka i zalej go około trzema szklankami zimnej wody, następnie zagotuj go. Gdy pojawią się pierwsze bąbelki zmniejsz moc palnika i zbierz łyżką powstałą pianę.
Krok 5. Tak przygotowany groch gotujemy pod lekko uchyloną pokrywką przez około 50 minut, od czasu do czasu mieszając. W razie potrzeby można dolać odrobinę wody.
Kapusta
Krok 6. Podczas gdy groch się gotuje możemy przygotować kapustę kiszoną. Na początek dobrze odciśnij ją z soku (nie ma potrzeby przepłukiwania), a następnie drobno posiekaj ją nożem.
Krok 7. W garnku z dwoma szklankami wody, listkami laurowymi, zielem angielskim oraz kminkiem umieść posiekaną kapustę. Całość zamieszaj i zagotuj pod pokrywką, następnie zmniejsz moc palnika i gotuj kapustę przez około 30 minut pod przykryciem.
Krok 8. W czasie gdy kapusta z grochem się gotują przygotuj cebule. Obierz warzywa, a następnie drobno je posiekaj. Potem podsmaż ją na około dziesięciu łyżkach rozgrzanego oleju.
Krok 9. Do garnka z ugotowanym grochem dodaj kapustę, a następnie podsmażoną cebulkę – całość wymieszaj. Potem wszystkie składniki gotuj przez przykrycia przez około 30 minut na małym palniku.
Krok 10. Na koniec pozostaje nam przyprawić kapustę do smaku – dodajmy cukier, pieprz czarny oraz sól do smaku. Pyszne danie na kolację wigilijną gotowe!
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>
Zapraszamy na stronę www.twojekarteczki.pl – znajdziecie tam kartki na każdy dzień tygodnia.