Uprawa ogórków nie należy do najłatwiejszych, jednak jeśli zadbamy o nie odpowiednio roślina odwdzięczy nam się obfitymi plonami. Nawet wytrawni ogrodnicy nieraz zapominają, że aby otrzymać jak najwięcej owoców należy wspomagać roślinę trzema rodzajami płynów. Taki płynny nawóz do ogórków to świetna alternatywa do sklepowych odpowiedników, a dodatkowo jest on znacznie tańszy.
Nawóz do ogórków – składniki, które potrzebujemy by odpowiednio zadbać o rośliny
- Ciepła woda
- Obornik kurzy
- Miód
Jak dbać o ogórki krok po kroku:
Krok 1. Po pierwsze ogórki nie powinny być nigdy podlewane zimną wodą, ponieważ niesie to ryzyko różnego rodzaju chorób. Jeśli chcemy mieć piękne, zdrowe warzywka lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wody o temperaturze około 25/30 stopni. Jeżeli wykorzystujemy wodę z sieci lub studni to zalecane jest by taka woda odstała jakiś czas zanim zostanie użyta do podlewania.
Krok 2. Gdy sadzonki są jeszcze malutkie (około 4 liści) warto jest zastosować nawóz do ogórków zawierający fosfor i potas. W tym celu z pewnością świetnie sprawdzi się napar z obornika kurzego. Aby go przygotować należy rozcieńczyć obornik z wodą w stosunku 1:20.
Krok 3. Ostatnim krokiem, który zapewni nam obfite plony jest oprysk roślin wodą z miodem. Lekki zapach unoszący się nad rośliną zwabi pszczoły, które ją zapylą, a na krzakach pojawi się dużo więcej ogórków. Aby przygotować roztwór należy rozcieńczyć 1 łyżeczkę miodu w szklance ciepłej wody, a następnie wymieszać całość do całkowitego rozpuszczenia miodu.
Poznaj tanie i proste w przygotowaniu przepisy na nawozy uniwersalne.
Zaopatrz się w opakowanie drożdży (10 gramów).
Rozpuść drożdże w 10-litrowym wiadrze z wodą i odstaw je na trzy dni. Po tym czasie, roztwór jest gotowy do użycia. Na jedną sadzonkę ogórków, będziesz potrzebować 0,5 litra przygotowanego roztworu.
Kup bochenek żytniego chleba.
Chleb żytni, namocz w 10-litrowym wiadrze z wodą i odstaw na 12 godzin. W tym czasie, chleb całkowicie rozmięknie więc przecedź roztwór, dodając 10 kropli jodu. Wymieszaj i rozcieńczaj 1 litr roztworu w 10 litrach wody. Teraz, zmienione chorobowo rośliny możesz przygotowanym roztworem spryskiwać.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>