Gruzińska kuchnia jest fantastyczna i każdy, kto jej spróbował, potwierdza tę teorię. Jednym z flagowych dań tej kuchni są pierogi zwane chinkali, których wspaniały smak sprawił, że stały się znane na całym świecie.
Chinkali to tradycyjne gruzińskie pierogi, które są charakterystyczne dla kuchni gruzińskiej. Są to duże kluski zawierające nadzienie z mięsa cebuli, przypraw i czasami bulionu. Oto przepis na te pyszne pierogi.
Składniki na chinkali – przepis
Aby wykonać chinkali potrzebujesz następujących składników:
- 1 kg mąki pszennej np. uniwersalnej lub tortowej
- niecałe 500 ml gorącej wody
- 1 małe jajko
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 1 płaska łyżeczka soli
- 500 g wołowiny zmielonej
- 500 g wieprzowiny mielonej
- około 380 ml zimnej wody
- 1 średnia lub większa cebula
- 2 ząbki czosnku
- 5 łyżek drobno posiekanej świeżej kolendry
- przyprawy i zioła: łyżeczka nasion kolendry, 2 płaskie łyżeczki soli, 1 płaska łyżeczka pieprzu mielonego
Chinkali krok po kroku – przepis
Krok 1. Do dużej miski przesiej mąkę i doda płaską łyżeczkę soli. Następnie wlej dwie niepełne szklanki gorącej wody, a także dwie łyżki oleju roślinnego. Zamieszaj wszystko i wbij małe jajko. Zacznij wyrabiać ciasto, które powinno stać się elastyczne i miękkie. Najlepiej zrobić to na blacie.
Krok 2. Wyrobione ciasto uformuj w kulę, zawiń w folię spożywczą i odstaw na pół godziny.
Krok 3. Do miski z dwoma rodzajami mięsa dodaj przepuszczony przez praskę czosnek oraz 5 łyżek drobno posiekanej świeżej kolendry. Mięso przypraw podanymi w opisie przyprawami.
Krok 4. Do mięsa wrzuć drobno posiekaną cebulę i wlej 1,5 szklanki bardzo zimnej wody. Farsz dokładnie wyrabiaj. Niech będzie lejący się i kleisty, ale nie za rzadki.
Krok 5. Po odwinięciu ciasta z foli odkrój 1/3, a resztę przykryj ściereczką, by nie wyschło. Odkrojony kawałek ciasta rozwałkuj, lecz nie za cienko, grubiej niż na zwykłe pierogi. Weź wykrawaczkę o średnicy 12 cm (lub coś podobnego, czym można wykrawać podobnej wielkości pierożki) i wykrajaj okrągłe placuszki.
Krok 6. Na środek każdego wykrojonego placuszka kładź farsz. Niech będzie go sporo, ale uważaj, by nie przesadzić. Lep chinkali tak, aby powstała zamknięta sakiewka. Przygotowane chinkali ułóż obok siebie i jeżeli czekają chwilę na gotowanie, to przykryj je ściereczką.
Krok 7. Do gotującej się osolonej wody wrzucaj chinkali jeden po drugim. Będą gotowe po około 10-12 minutach od ich wypłynięcia na powierzchnię.
Krok 8. Po wyłowieniu chinkali obsyp je posiekaną kolendrą oraz świeżo zmielonym pieprzem.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>