Sernik to zawsze świetne rozwiązanie zarówno jako elegancki i pyszny deser na przyjęciu rodzinnym jak i smakowity przysmak do popołudniowej kawy. W internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na to ciasto w przeróżnych wersjach, jednak to sernik Izaura jest tym, który urzeka od pierwszego kęsa. Połączenie ciasta czekoladowego i sernika to istne niebo w gębie!
Przepis na sernik Izaura został wymyślony już w latach 80-tych, a jego nazwa powstała na cześć bohaterki znanej i uwielbianej wtedy brazylijskiej telenoweli. W tamtym okresie postać ta była tak popularna, że rodzice nazywali swoje córki jej imieniem, więc nie powinno nas dziwić, że powstały również i ciasta.
Składniki na sernik Izaura:
Ciasto z naszego domowego przepisu składa się z trzech części, tworząc niesamowitą kompozycję smaków, która z pewnością zasmakuje całej rodzinie. Na samym dole znajduje się mięciutkie ciasto czekoladowe w które to delikatnie wtapia się puszysta masa serowa. Natomiast góra sernika zwieńczona jest czekoladową polewą.
Czekoladowe ciasto:
- 1 szklanka cukru
- 2 szklanki mąki pszennej tortowej
- Kostka masła 200 g
- 5 jajek
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżki kakao
- 7 łyżek wody
Masa serowa:
- 1 kg sera twarogowego (np. z wiaderka)
- ¾ szklanki cukru
- 4 jajka
- Pół kostki masła 100 g
- 1 budyń śmietankowy bez cukru (40 g)
Polewa czekoladowa:
- Śmietana kremówka 30% – pół szklanki
- Tabliczka gorzkiej czekolady 100 g
- Garść płatków migdałowych
Oprócz powyższych składników potrzebować będziesz również formy 24×35 cm i wysokich rantach.
*Szklanka 250 ml
Przepis na sernik Izaura krok po kroku:
Ciasto czekoladowe
Krok 1. Przygotowywanie serniczka rozpoczniemy od spodu, czyli od ciasta czekoladowego. Na początek włóż kostkę masła do niewielkiego rondelka, następnie dodaj kakao i cukier. Wszystkie składniki podgrzewaj tak długo, aż wszystkie składniki połączą się ze sobą.
Krok 2. Zagotuj masę czekoladową, a następnie odstaw ją do przestudzenia. Potem dodaj do niej siedem łyżek wody i pięć żółtek (białka odstaw na bok). Całość wymieszaj łyżką, a następnie dodaj przesiane przez sitko: dwie szklanki mąki oraz dwie łyżeczki proszku do pieczenia.
Krok 3. W osobnym naczyniu umieść białka wraz ze szczyptą soli, potem miksuj je aż do uzyskania sztywnej masy. Następnie w niewielkich porcjach dodawaj masę białkową do ciasta czekoladowego, co jakiś czas mieszając całość łyżką.
Krok 4. Wnętrze blachy o wymiarach 24×35 cm wyłóż papierem do pieczenia, nie zapominając o bokach formy. Następnie wylej na blachę przygotowane wcześniej ciasto.
Masa serowa
Krok 5. Ciasto na sernik Izaura mamy już gotowe, a więc kolejnym etapem przepisu jest przygotowanie masy serowej. Na początek roztop w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej pół kostki masła, potem pozostaw je do przestygnięcia.
Krok 6. W tym czasie do miski wbij cztery jajka, a potem dodaj ¾ szklanki drobnego cukru. Składniki należy miksować przez około 4 minuty na najwyższych obrotach. Podczas miksowania dodaj roztopione masło, a następnie porcjami mielony twaróg. Najlepiej sprawdzi się tutaj trzykrotnie zmielony twaróg półtłusty lub tłusty, ale może być również dobrej jakości ser z wiaderka. Całość miksuj przez cały czas na małych obrotach. Pod koniec miksowania dodaj 40 gramowe opakowanie budyniu śmietankowego.
Krok 7. Tak przygotowaną masę serową wylej na ciasto czekoladowe, a następnie nagrzej piekarnik do 160 stopni z funkcją pieczenia góra-dół. Gdy piekarnik będzie już nagrzany włóż sernik Izaura na środkową półkę i piecz przez 65 minut. Pamiętaj, aby przez cały ten czas nie otwierać drzwiczek piekarnika, aby ciasto ładnie się upiekło.
Krok 8. Po wyznaczonym czasie wyjmij sernik z piekarnika i wyłóż go na kratkę do przestudzenia.
Polewa na sernik
Krok 9. Gdy ciasto stygnie możemy przygotować polewę – do małego garnuszka wlej śmietankę kremówkę, a następnie zagotuj ją. W tym czasie połam czekoladę na mniejsze kawałki i dodaj ją do gorącej śmietanki. Potem wymieszaj całość, aż do całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Na koniec za pomocą łyżki polej sernik Izaura czekoladową polewą. Wierzch ciasta możesz posypać płatkami migdałowymi.
Więcej przepisów znajdziesz <<TUTAJ>>